Sesja nr XLVIII z dnia 12.09.2014
Szczegóły informacji
Uchwała Nr XLVIII/386/2014 Rady Gminy Skąpe z dnia 12 września 2014 r. w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie Gminy Skąpe i zawarcie porozumienia z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie utworzenia „Świebodzińskiego Obszaru Funkcjonalnego”
Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2014-09-19 09:13:45 przez Ireneusz Noji
Akapit nr - brak tytułu
Uchwała Nr XLVIII/386/2014
Rady Gminy Skąpe
z dnia 12 września 2014 r.
w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie Gminy Skąpe i zawarcie porozumienia z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie utworzenia „Świebodzińskiego Obszaru Funkcjonalnego”
Na podstawie art. 10 ust. 1, art. 18 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. Wyraża się zgodę na współdziałanie Gminy Skąpe z innymi jednostkami samorządu terytorialnego oraz zawarcie porozumienia w sprawie utworzenia „Świebodzińskiego Obszaru Funkcjonalnego”.
§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Mirosław Olczak
UZASADNIENIE
W nowym okresie programowania, zgodnie z założeniami Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, w Polsce realizowana jest nowa polityka regionalna. Jej założenia to tzw. terytorialne podejście do prowadzenia polityki rozwoju: „Podejście takie zakłada identyfikację obszarów o określonym zestawie cech, diagnozę wewnętrzną potencjałów i barier rozwoju oraz dobór odpowiednio adresowanej zróżnicowanej interwencji publicznej”. Województwo Lubuskie, podobnie jak inne regiony w Polsce opracowało dokument pn. „Kontrakt Lubuski – wsparcie polityki rozwoju”, w którym wskazano założenia realizacji polityki rozwoju regionalnego województwa lubuskiego. Jednym z elementów wspólnej polityki jest partnerstwo jednostek samorządu terytorialnego w ramach Kontraktu Lubuskiego.
W związku z powyższym opracowano projekt porozumienia w sprawie utworzenia „Świebodzińskiego Obszaru Funkcjonalnego”:
PROJEKT POROZUMIENIA
w sprawie utworzenia „Świebodzińskiego Obszaru Funkcjonalnego”
w sprawie utworzenia „Świebodzińskiego Obszaru Funkcjonalnego”
Działając zgodnie z wolą mieszkańców miast i gmin powiatu świebodzińskiego, mając na uwadze rozwój gospodarczy i społeczny gmin na podstawie uprawnień nadanych jednostkom samorządu terytorialnego tworzy się mocą tego porozumienia „Świebodziński Obszar Funkcjonalny” zwany dalej Obszarem funkcjonalnym, jako płaszczyznę współpracy Gmin Powiatu Świebodzińskiego oraz Powiatu Świebodzińskiego obejmującą następujące dziedziny:
- planowanie strategiczne i przestrzenne,
- rozwój gospodarczy i wspólne działania na rzecz pozyskiwania inwestorów,
- ochronę dziedzictwa kulturowego,
- ochronę środowiska,
- ochronę przeciwpowodziową,
- oświatę, kulturę, sport i turystykę,
- poprawę infrastruktury.
Efektem działań podejmowanych na mocy niniejszego porozumienia winna być dalsza poprawa jakości życia mieszkańców Obszaru Funkcjonalnego.
§ 1.
Porozumienie jest deklaracją otwartą. W celu zwiększenia potencjału Obszaru Funkcjonalnego wyrażamy gotowość współpracy z kolejnymi samorządami i innymi środowiskami społeczno - gospodarczymi.
§ 2.
1. W celu realizacji porozumienia powołuje się Zgromadzenie w skład, którego wchodzą burmistrz, wójtowie gmin i Starosta - sygnatariusze niniejszego porozumienia.
2. Zgromadzenie podejmuje decyzje w formie uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
3. Decyzje i działania rodzące skutki finansowe dla budżetów gmin i powiatu będą podejmowane poprzez zawieranie umów wielostronnych między zainteresowanymi stronami.
4. W trybie przewidzianym dla uchwał Zgromadzenie może podejmować rezolucje, oświadczenia, opinie, stanowiska.
§ 3.
1. Prace Zgromadzenia organizować będzie Burmistrz Świebodzina.
2. Spotkania Zgromadzenia odbywać się będą co najmniej trzy razy w roku.
3. Do udziału w spotkaniach Zgromadzenia mogą być zapraszani przedstawiciele innych podmiotów, instytucji, organizacji, przedsiębiorców.
4. Zgromadzenie może powoływać zespoły, komisje problemowe dla realizacji każdego z poszczególnych obszarów działania.
§ 4.
Niniejsze porozumienie partnerskie ma charakter inicjujący współpracę, nie pociąga bezpośrednio zobowiązań prawnych, natomiast wszelkie umowy lub porozumienia komunalne w sprawie jego realizacji, zwłaszcza zawierające zobowiązania majątkowe, w zależności od bieżących potrzeb, dokonywane będą zgodnie z właściwymi przepisami prawnymi.
§ 5.
Zgromadzenie może przyjąć okresowy plan działań, strategie rozwoju oraz inne dokumenty o charakterze strategicznym dla rozwoju Obszaru Funkcjonalnego.
§ 6.
Rezygnacja gminy z uczestnictwa w Obszarze Funkcjonalnym odbywa się poprzez złożenie pisemnego oświadczenia w tej sprawie.